* Strona główna
* Forum na Byku

* Statut NKSA
* Lista członków NKSA
* Zarząd NKSA (+ kontakt)Projekty:
* Wieczory z Gwiazdami
* Astrominaria
* Za Orbitą
* Grubb
* AstroŻuk


My i Obserwatorium:
* KSAKN 2020
* KSAKN 2018
* OSSA 2016
* Multimedia


- - - - -

Archiwum:
* Dawne newsy
* WKWP 2015
* I Warsztaty Astrofoto
* Astrotrip 2013
* Konferencja "WKW"
* Wyjazd na Kudłacze
* KSAKN KWW
* Mały Radioteleskop
* Kometa 103P/Hartley 2
* Festiwal Nauki 2010
* Wyjazd do Niepołomic 2010
* Wyjazd do Torunia 2006
* Messier


Międzyuczelniane Warsztaty Astronomiczne WKWP 2014/2015

Autor: Dajana Olech, 21 stycznia 2015 r.

   Z uwagi na zblizającą się milowym krokami sesję, lista uczestników była mocno okrojona, ale zdecydowanie nikf nie żałował swojego przybycia. Pierwszy dzień konferencji upłynął pod znakiem referatów wygłaszanych przez gospodarzy oraz pierwszej imprezy tzw. integracyjnej. Oraz brakiem reprezentanta z Krakowa...


   Drugiego dnia, wczesnym-rankiem-po-południu, rozpoczęła się sesja referatowa przyjezdnych. Rozpoczęła Paulina Karczmarek opowiadając o swoich własnych odkryciach dotyczących tzw. BEP'a (Binary Eclipsing Pulsating Stars) - jedynego, którego do tej pory odkryto i potwierdzono. Paulina zmaga się z opracowaniem systemu, który pozwoli identyfikować tego rodzaju obiekty na podstawie uzyskanych widm. Wykład był niezwykle ciekawy, a w związku z tym, że temat jest całkiem nowy w astronomii, pojawiało sie wiele nowych informacji, niedostępnych w literaturze.


   Kolejną prelegentką była Martyna Chruślińska, która w swoim wystąpieniu powiązała kryształ z galaktykami. To, wydawałoby się, dziwne porównanie zaowocowało wynikami pracy Martyny nad miarą rotacji w Drodze Mlecznej, które to są zaskakujące, co pokazuje wykonana przez prelegentkę mapa.


   Ostatnią z przedstawiających była Ola Hamanowicz, która to przedstawiała tematykę badań prowadzonych w ramach stażu, w Sydney. Tematyka ta obejmowała analizę ekstynkcji w galaktykach. Ola również korzystała z widm, jednak z tych emisyjnych, a co za tym idzie, próbkowała galaktyki spiralne, w których formują się nowe gwiazdy. Po dokonaniu podsumowania, przedstawiła również zdjęcia z Australii i opowiedziała o wrażeniach z pobytu.


   Tym astronomiczno-podróżniczym akcentem zakończyliśmy swój pobyt na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego i ruszyliśmy 'na miasto'. Efekty tego wyjścia były takie, jak zawsze. Nie warto się nad nimi rozwodzić, powiedzmy tylko, że wszyscy bezpiecznie dotarli do miejsc noclegowych.


   Nad ranem, trzeciego dnia, wyruszyliśmy do Białkowa, gdzie Przemek Mikołajczyk oprowadził nas po zakamarkach uniwersyteckiego obserwatorium. Osobiście ten sposób oprowadzania stał się moim ulubionym - wszędzie można było zajrzeć i wszystkiego dotknąć! Wszystkim dopisywały humory, a rozmowom na przeróżne ciekawe tematy (począwszy od pana Hermaszewskiego, poprzez równouprawnienie kobiet, astronomię abstrakcyjną, na upijaniu się przez USB kończywszy), nie było końca, ale niestety czas nas nieubłaganie gonił. Przeprowadziliśmy kompresję dziewczyn do 4.rar i ruszyliśmy w drogę powrotną. Po dotarciu do Wrocławia musieliśmy się niestety pożegnać. Przemek, żeby ukryć łzy, zwinął się pierwszy, ale my i tak wszystko wiemy!


   Tak zakończyliśmy kolejne, mega owocne spotkanie. Wracamy do domów ze wspólnymi planami na kolejne miesiące.
Szybkie linki:


Rezerwacja czasu:


Zaprzyjaźnione koła:


Wszelkie materiały zamieszczanie na stronie należą do NKSA, chyba że napisane jest inaczej. Opieka nad www: Patryk Liniewicz 2020.