* Strona główna
* Forum na Byku

* Statut NKSA
* Lista członków NKSA
* Zarząd NKSA (+ kontakt)Projekty:
* Wieczory z Gwiazdami
* Astrominaria
* Za Orbitą
* Grubb
* AstroŻuk


My i Obserwatorium:
* KSAKN 2020
* KSAKN 2018
* OSSA 2016
* Multimedia


- - - - -

Archiwum:
* Dawne newsy
* WKWP 2015
* I Warsztaty Astrofoto
* Astrotrip 2013
* Konferencja "WKW"
* Wyjazd na Kudłacze
* KSAKN KWW
* Mały Radioteleskop
* Kometa 103P/Hartley 2
* Festiwal Nauki 2010
* Wyjazd do Niepołomic 2010
* Wyjazd do Torunia 2006
* Messier


Projekt Messier

Autor notki: Janusz Nicewicz

      Niniejszy projekt realizowany jest przez Naukowe Koło Studentów Astronomii UJ. Głównym celem jest zdobycie przez jego uczestników doświadczenia w obserwacjach astronomicznych w zakresie optycznym. Celem dodatkowym jest wykonanie fotografii wszystkich obiektów mgławicowych z katalogu Messiera dostępnych z lokalizacji Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Planowane jest wykorzystanie obserwacji z powyższego projektu do wykonania kalendarza oraz promocji astronomii wśród mieszkańców Krakowa jak również uczestników spotkań popularnonaukowych.

      Katalog Messiera został stworzony przez francuskiego astronomia Charlesa Messiera w latach 1757-1781 w celu uniknięcia pomyłek przy obserwacji komet. Zawiera on listę najjaśniejszych mgławic, gromad gwiazd oraz galaktyk. Pierwsze wydanie zostało opublikowane w roku 1771 i zawierało 45 obiektów. Dziesięć lat póĽniej katalog został uzupełniony i ostatecznie zawiera 110 obiektów. Pierwszym obiektem skatalogowanym jako M1 była mgławica Krab czyli pozostałość po wybuchu supernowej z 1054 roku. Wśród 110 pozycji w katalogu jest kilka obiektów nie mgławicowych np. pseudo gromada gwiazd w konstelacji Strzelca znajdująca się pod numerem M24 lub układ podwójny gwiazd w konstelacji Wielkiego Wozu (M40). Można śmiało powiedzieć, że katalog ten zawiera największe i najpiękniejsze obiekty na niebie.

      Wszystkie obserwacje w tym projekcie odbywają się na teleskopie Maksutov. Jest to reflektor o 35 cm średnicy zwierciadła z szklaną płytą korekcyjną. Teleskop umieszczony jest na montażu paralaktycznym. Urządzeniem rejestrującym jest kamera CCD SBIG STL - 6303E wyposażona w koło filtrów UBVRI. Do redukcji danych obserwacyjnych używane są pakiety IRAF oraz MIDAS.

      W ramach projektu oprócz samych obserwacji zaplanowane są spotkania, podczas których zaprezentowane będą metody redukcji danych fotometrycznych. Termin tych spotkań będzie podany wkrótce.

      Osoby zainteresowane projektem jak i wszelkie pytania proszę kierować na adres: astrojohny@nac.uj.edu.pl lub tomasz.szymanski@oa.uj.edu.pl.
Szybkie linki:


Rezerwacja czasu:


Zaprzyjaźnione koła:


Wszelkie materiały zamieszczanie na stronie należą do NKSA, chyba że napisane jest inaczej. Opieka nad www: Patryk Liniewicz 2020.