* Strona główna
* Forum na Byku

* Statut NKSA
* Lista członków NKSA
* Zarząd NKSA (+ kontakt)Projekty:
* Wieczory z Gwiazdami
* Astrominaria
* Za Orbitą
* Grubb
* AstroŻuk


My i Obserwatorium:
* KSAKN 2020
* KSAKN 2018
* OSSA 2016
* Multimedia


- - - - -

Archiwum:
* Dawne newsy
* WKWP 2015
* I Warsztaty Astrofoto
* Astrotrip 2013
* Konferencja "WKW"
* Wyjazd na Kudłacze
* KSAKN KWW
* Mały Radioteleskop
* Kometa 103P/Hartley 2
* Festiwal Nauki 2010
* Wyjazd do Niepołomic 2010
* Wyjazd do Torunia 2006
* Messier


Kometa 103P/Hartley 2

Autor: Sebastian Kurowski, 30 listopada 2010 r.

   Komety są to ciała niebieskie, od czasu do czasu nawiedzające okolice Słońca. Krążą po orbitach parabolicznych, hiperbolicznych (komety nieokresowe) lub rozciągniętych orbitach eliptycznych (komety okresowe). W silnym uproszczeniu kometę można porównać do kuli brudnego śniegu, która zbliżając się do Słońca zaczyna parować, co zwykle powoduje powstanie pięknego warkocza.


   W zamierzchłych czasach komety traktowano jako omen: nadciągając, miały oznajmiać różnego rodzaju klęski żywiołowe, kataklizmy, wojny, choroby itp. Obecnie (z niewyjaśnionych przyczyn ;) ) komety złagodniały i ich wizyty w okolicach Ziemi głównie roznoszą dobrą nowinę wśród astronomów-amatorów, żądnych nowego obiektu do obserwacji. W końcu wszelkiego rodzaju mgławice, galaktyki czy nawet planety, są praktycznie niezmienne w porównaniu z nieprzewidywalnymi kometami.


   Łaski usadowienia fotonów w naszym Maksutowie doznała niedawno doskonale widoczna, kometa krótkookresowa 103P/Hartley 2. Okres orbitalny komety wynosi około 6,46 lat, maksymalne zbliżenie do Ziemi nastąpiło 20 października 2010 roku, natomiast 28 października kometa znalazła się w peryhelium.


   Poniższe zdjęcie jest złożeniem dziesięciu klatek, po 30 sekund każda, wykonanych w nocy 4/5 października 2010 r. aparatem Canon EOS 350D, w ognisku głównym 35-centymetrowego teleskopu maksutowa.


kliknij aby otworzyć obrazek w pełnym rozmiarze


Powstał również filmik prezentujący ruch komety na tle gwiazd (KLIK!).   W dolnym prawym rogu podany jest czas letni dla Krakowa. Widać, że Hartley zafundował nam prawdziwy sprint na krótkim dystansie.

Szybkie linki:


Rezerwacja czasu:


Zaprzyjaźnione koła:


Wszelkie materiały zamieszczanie na stronie należą do NKSA, chyba że napisane jest inaczej. Opieka nad www: Patryk Liniewicz 2020.